Dezynfekcja wnętrza samochodu

Dezynfekowanie wnętrza samochodu

 kup teraz emoly

W dobie panującej pandemii i związanej z koronawirusem (wirus COVID-19), warto zachować środki ostrożności przed zarażeniem nie tylko w domu, pracy, ale również w samochodzie, którym przemieszczamy się do pracy lub jesteśmy kierowcą zawodowym i przejęliśmy samochód od innego kierowcy a często bywa tę sama kierownicę obsługuje kilku kierowców. Według najnowszych badań koronawirus może przetrwać trzy dni na plastiku i metalu (i 24 godziny na tekturze). Samochód jest pożywką dla zarazków i wirusów. Często wsiadamy i wysiadamy z samochodów, co oznacza, że zawsze przynosimy do naszych samochodów zarazki i bakterie z, zewnątrz; jeśli dzielisz samochód z kimś innym, ustawiasz się również w doskonałej pozycji do przenoszenia wirusa - mała, zamknięta przestrzeń z niewielką cyrkulacją powietrza - wykrycie wirusów, które miał twój współpasażer, poprzedni użytkownik zwłaszcza, jeśli okna są zamknięte jest bardzo trudne.

W tak trudnym okresie sprawa dezynfekcji auta przed i po dojechaniu do celu staje się nad wyraz ważna.

Zarówno, na co dzień, jak i w podczas długich tras nie zawsze mamy gdzie dokładnie umyć ręce. Oprócz tego dotykamy wielu przedmiotów, takich jak koszyki sklepowe, poręcze na schodach ruchomych w galeriach handlowych, klamki w miejscach publicznych itp., a później wszystkie te bakterie przenosimy do samochodu. Drobnoustrojom sprzyja również wysoka temperatura i rzadkie wietrzenie auta. – Wszystko to sprawia, że w samochodzie osadzają się drobnoustroje.?

Powszechnie uważa się, że zewnętrzna część samochodu jest mniej podatna na przenoszenie wirusa, dlatego, że słońce i pogoda na zewnątrz mogą skrócić jego żywotność. W tej sytuacji dobrym pomysłem jest częste czyszczenie klamek drzwi i innych zewnętrznych punktów styku.

Najważniejsze elementy samochodu, które musimy pozbawić wirusy, bakterie i grzyby, aby nie przenosiły się na innych użytkowników opiszę niżej.

Nie mniejszym zagadnieniem przy dezynfekcji samochodu jest właściwy dobór środka odkażającego bez obaw uszkodzenia jego elementów.

Malowane powierzchnie nie pokochają alkoholu, powierzchnie z powłoka winylową, wiele chromowanych powierzchni - nie powinny mieć kontaktu z alkoholem. Tworzywa sztuczne jest ich tak wiele rodzajów, ze nie do końca wiemy jak zareagują na produkty dezynfekcyjne z alkoholem. Płyn AVANSEPTIC* do dezynfekcji wnętrza samochodu, który proponujemy zastosować do dezynfekcji elementów samochodowych spełnia wszystkie kryteria, jakie założyliśmy dla powierzchni, z których chcemy się pozbyć bakterii, wirusów i grzybów.

Klamka drzwi wejściowych

Kierowcy zawodowi często zmieniają się za kierownicą. Jeżeli przekazują sobie kluczyki to dezynfekcje rozpocząć należy od kluczyka Podobnie jest w przypadku aut należących do dużych flot, które często zmieniają użytkowników, a to wiąże się z łatwo pozostawionymi w pojeździe zarazkami, wirusami i brudem. Warto wiedzieć, że brud i bakterie zbierają się nie tylko na klamkach samochodu i dźwigienkach służących do otwierania drzwi od środka. Klamki czyścimy mocząc miękką szmatkę płynem dezynfekcyjnym pozostawiając go do wyschnięcia.

 Na jakich elementach wnętrza gromadzi się najwięcej zarazków? Którymi środkami można łatwo zdezynfekować elementy wnętrza pojazdu? O tym niżej.

Kierownica

Największy kontakt w czasie jazdy mamy z kierownicą. Jeżeli nie zamierzamy prowadzić auta w rękawiczkach, powinniśmy starannie przetrzeć koło kierownicy przed każdą podróżą. Pamiętajmy, że to właśnie tam znajduje się najwięcej potu i bakterii lub wirusów pozostawionych po innych użytkownikach i kierowcach.

Do dezynfekcji kierownicy wystarczy nam Płyn AVANSEPTIC do dezynfekcji wnętrza samochodu, miękka szmatka lub papier nasączony płynem AVANTISEPT, którym należy przetrzeć wieniec kierownicy i pozostawić do wyschnięcia. Problem z odkażaniem samochodu polega na tym, że ich wnętrza zwykle zawiera wiele różnych rodzajów powierzchni, od skóry i metalu po gumę i plastik. Z tego powodu właściwy dobór szmatki ma znaczenie. Użytą szmatkę pozostawić do całkowitego wyschnięcia a papier utylizować. Nie polecam nasączać płynem chusteczek jednorazowych, pozostawiają, bowiem drobne włókienka papieru, które trudno usunąć. Warto jednak zauważyć, że o ile z plastikowymi lub skórzanymi kierownicami nie będzie najmniejszego problemu, tak w przypadku aut sportowych, gdzie może znaleźć się skóra Alcantara (wykonana z syntetycznych ultramikrowłókien), intensywne przetarta wilgotną ścierką może po pewnym czasie osłabić lub nawet uszkodzić materiał. Dla tego materiału nasączenie szmatki winno być mniejsze a ruchy łagodniejsze.

Dźwignia zmiany biegów

Drugim najczęściej dotykanym miejscem w kabinie kierowcy narażonym na obecność bakterii, wirusów i grzybów jest dźwignia (lewarek) zmiany biegów, które są niezbędnym elementem manualnej skrzyni biegów. Również w automatycznej skrzyni wybieraki zbierają sporo bakterii lub wirusów.. Do dezynfekcji „gałki" wystarczą nam nawilżona szmatka lub nasączony ręcznik papierowy.

Kierunkowskazy i deska rozdzielcza

Kierunkowskaz to następny element, który może być miejscem gdzie gromadzą się wirusy i bakterie ze względu na częste ich dotykanie przez kierowcę. Kolejne elementy wnętrza, to pokrętła na desce rozdzielczej. Przed rozpoczęciem jazdy pamiętajmy również o przetarciu panelu sterowania wentylacją, — jeżeli zamierzamy z niej korzystać — oraz dźwigienki spryskiwaczy szyb. To elementy o niedużej powierzchni, więc przetarcie ich na mokro i odczekanie do wyschnięcia nie powinno nam zająć dużo czasu.

Dodatkowe elementy samochodu do dezynfekcji

Jeżeli nie goni nas czas, możemy dezynfekować pozostałe elementy, które uznamy, ze nasz poprzednik mógł dotykać np. podłokietnik, schowek na telefon, pasy bezpieczeństwa, hamulec ręczny, lusterko oraz na wszystkich wajchach i przyciskach przy kierownicy. Odczynnik AVANSEPTIC środek do dezynfekcji samochodu należy nanieść na szmatkę lub ręcznik papierowy, a następnie dokładnie wyczyścić każdy element. Ogólna zasada jest, więc taka, że najwięcej drobnoustrojów gromadzi się w tych miejscach, których dotykamy najczęściej. Każdy kierowca ma inne przyzwyczajenia. Warto nieco bliżej przyjrzeć się przyzwyczajeniom swoim i swoich pasażerów, aby wiedzieć, które miejsca w aucie dezynfekować najczęściej.

Oprócz samodzielnego przygotowania do dezynfekcji i czyszczenia wnętrza auta szmatką i płynem, istnieją również profesjonalne sposoby dezynfekcji samochodu. Do dezynfekcji pojazdu używa się przede wszystkim ozonu – specjalny ozonator pozwala uzyskać bardzo dobre efekty dezynfekcji, ponieważ zabijane są bakterie nawet w najtrudniej dostępnych miejscach. Ozonowanie samochodu pozwala nie tylko na pozbycie się drobnoustrojów, ale też na usunięcie nieprzyjemnych zapachów z samochodu.

W czasie pandemii koronawirusa należy pamiętać po powrocie do domu dokładnie umyć ręce – minimum przez 30 sekund

Należy jednak pamiętać, że nawet po ozonowaniu bakterie na nowo zaczynają gromadzić się w samochodzie, dlatego polecamy nieustanne ręczne dezynfekcje środki szmatką z płynem AVANSEPTIC.

Dezynfekcja i regularnie czyszczenie wnętrza samochodu powinna wejść w nawyk każdego kierowcy – szczególnie w czasie zagrożenia koronawirusem.

Na zakończenie jeszcze raz powtórzę, ze do najbardziej gorących punktów samochodu należą klamki drzwi (wewnątrz i na zewnątrz), dźwignia zmiany biegów, hamulec ręczny, przyciski klimatyzacji, elementy sterujące elektrycznymi szybami, elementy sterujące systemów audio-nawigacyjnych, sterowanie wycieraczkami i obrotami, raczki sygnalizacyjne, podłokietniki drzwi, klapy drzwi, regulatory siedzeń, pasów bezpieczeństwa

*AVANSEPTIC - płyn o działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym i wirusobójczym do mycia i dezynfekcji powierzchni do wszystkich powierzchni odpornych na ścieranie. Nie zawiera alkoholu, więc może być stosowany na powierzchnie typu guma, czy tworzywo sztuczne.

 

Tagi: dezynfekcja wnętrza samochodu, środek do dezynfekcji samochodu, ozonowanie samochodu, dezynfekcja kabiny samochodu, dezynfekcja samochodu koronawirus, środek do dezynfekcji tapicerki, płyn do dezynfekcji tapicerki, płyn do dezynfekcji, środek do dezynfekcji rąk, dezynfekcja kierownicy samochodu, jak dezynfekować przedmioty, których używamy, na co dzień.

Uwaga: Produktów biobójczych należy używać z zachowaniem środków ostrożności. Przed każdym użyciem należy przeczytać etykietę i informacje dotyczące produktu.

Our website is protected by DMC Firewall!