DOWSIL 7094

DOWSIL 7094

Dawna nazwa Dow Corning 7094

Uniwersalny silikonowy jednoczęściowy płynny klej uszczelniający typu neutralnego utwardzania o niskiej lepkości oferowany do pracy w temperaturach od -50 ° C do +180 ° C.

Dowsil 7094 przeznaczony jest do klejenia różnych materiałów, które wymagają silnego, a jednocześnie elastyczne połączenia, takich jak: tworzywo sztuczne, szkło, metal, plastik, aluminium malowana stal, ceramika i najczęściej tworzyw konstrukcyjnych (np. poliamid, poliwęglan). Mała lepkość produktu powoduje samo poziomowanie w przypadku zalewania powierzchni płaskich.
Adhezja może być mniej skuteczna w niektórych plastikach takich jak polietylen, polipropylen oraz PTFE. Dowsil 7094 zaprojektowany został, jako klej i uszczelniacz oraz silikon do wytwarzania bardzo elastycznych uszczelek formowanych w miejscu eksploatacji gdzie wymaga się silnego i elastycznego spojenia, w szczególności łączenia materiałów o różnym tempie rozszerzalności termicznej. Silikon Dowsil 7094 jest produktem uszczelniającym jednoczęściowym utwardzanym w temperaturze pokojowej a system utwardzania typu alkoksy sprawia, że klej-uszczelniacz jest łatwy w użyciu i charakteryzuje się doskonałą przyczepnością do wielu podłoży i nie powoduje korozji metalu Podczas utwardzania wydziela się słaby zapach, co pozwala stosować go w pomieszczeniach zamkniętych. Proces utwardzania ma związek z wilgotnością zawarta w powietrzu, dlatego pamiętać należy, że w zamkniętych szczelinach utwardzanie nie nastąpi, bądź trwać będzie bardzo długo. Nie bez znaczenia dla efektywności stosowania jest duża płynność i samopoziomujący charakter silikonu, co zwiększa łatwość stosowania.

Głównym zadaniem produktu jest łączenie materiałów o zmiennych rozszerzalnościach cieplnych Produkt przeznaczony jest do zastosowań, które wymagają silnego, ale elastycznego wiązania, jakie występuje najczęściej przy łączeniu materiałów o różnej rozszerzalności cieplnej np. szkła, metalu lub szkła i tworzywa sztucznego lub plastiku oraz elementów o wysokiej zdolności ruchowej i uszczelniania szczeliny, gdzie wymagana jest elastyczna spoina.

Sposób nakładania silikonu Dowsil 7094 jest typowy dla aplikacji silikonowych i należy go aplikować na powierzchnie, które są czyste i suche. Do odtłuszczania używać rozpuszczalniki na bazie alkoholu izopropylowego, acetonu, metylu lub ketonu. Dowsil 7094 może być stosowany bezpośrednio z pojemnika lub wytłaczany się z kasety mechanicznie lub automatycznie. Plastikowa dysza dostarczana przez producenta może być cięta na żądany rozmiar i kształt niezbędny do danej aplikacji. Jeżeli klej jest stosowany do łączenia dwóch powierzchni, to należy nanieść klej na jedną powierzchnię a następnie połączyć z drugą pamiętając by równomiernie rozprowadzić produkt i wyprzeć wszelkie uwięzione powietrze. Najlepszą przyczepność uzyskuje się stosując około 0,2 mm grubości kleju. Silikon nakładać można ręcznie bądź automatycznie w zależności od posiadanych urządzeń i wielkości klejonych powierzchni. Po nałożeniu kleju należy pamiętać, że po około 25 minutach tworzy się skórka (w temperaturze 23°C i wilgotności względnej 50%). Wszelkie przemieszczenie produktów na płytce powinny być zakończone przed tym okresem formowania się skórki. Po około 50 minutach w tych warunkach, klej / uszczelniacz uzyskuje stwardnienie określane, jako pyłosuchość, pozwalające na ograniczoną obsługę uszczelnianego elementu. Utwardzanie trwa jednak nadal wewnątrz powierzchni. W ciągu 24 godzin (w temperaturze pokojowej i wilgotności względnej 50% uszczelniacz będzie się utwardzał do maksymalnej głębokości 2 mm. Pełne utwardzanie fizyko-chemiczne trwa do 7 dni w temperaturze 23°C i wilgotności względnej 50%. Czas utwardzania jest dłuższy przy niższych poziomach wilgotności i temperatury. Efekt znacznego zmniejszenia utwardzania staje się widoczny poniżej 30% wilgotności względnej powietrza. Łagodne ciepło poniżej 60 °C może być wykorzystane do przyspieszenia czasu utwardzania. Grubsze warstwy potrzebują więcej czasu do pełnego stwardnienia, szczególnie, gdy nie mają bezpośredniego kontaktu z wilgocią. Należy zapewnić wystarczająco dużo czasu, aby przy dalszych operacjach czy pakowaniu sklejonych elementów nie uszkodzić masy klejącej. Czas ten zależy od wielu czynników i powinien być ustalony indywidualnie do każdego specyficznego zastosowania.

Należy pamiętać, że niektóre materiały, odczynniki, utwardzacze i zmiękczacze są zdolne do hamowania procesu utwardzenia. Oto przykładowo niektóre z nich: węglik cyny i inne związki metalo organiczne, gumy silikonowe z katalizatorem, siarki, polisulfidy, lub inne materiały zawierające siarkę, aminy, uretany lub materiały zawierające aminy, zmiękczacze na bazie węglowodorów nienasyconych oraz niektóre pozostałości topnika do lutowania. Na niektóre podłoża metalowe lub niereaktywne, powierzchnie z tworzyw sztucznych, takie jak polietylen, polipropylen i PTFE gdzie adhezja może być mniej skuteczna trzeba zastosować specjalne zabiegi powierzchniowe w celu zwiększenia ich przyczepności. Powierzchnia uszczelniana powinna być dokładnie oczyszczona, odtłuszczona i wysuszona. Odtłuszczanie przeprowadza się przy użyciu różnych rozpuszczalników takich jak alkohol izopropylowy, aceton lub keton metylowo-etylowy. Po czyszczeniu rozpuszczalnikiem należy nałożyć cienką warstwę Dow Corning 1200 OS Primer poprzez zanurzenie, szczotkowanie lub natrysk. Pozostawić grunt do wyschnięcia 15 do 90 minut w temperaturze pokojowej i wilgotności względnej 50% lub wyższy.

Dowsil 7094 podczas utwardzania wydziela jedynie substancje obojętne (alkohol lub ketoksymowe związki), które nie eliminują klejenia i uszczelniania powierzchni z dowolnego materiału.

Uwaga silikonu nie należy aplikować na powierzchnię w czasie temperatur ujemnych, ponieważ wydzielają się wtedy mikroklopelki wody, które eliminują dostęp kleju do powierzchni.

 Podstawowe dane Dowsil 7094

Norma Treść Jednostka Wynik
CMT 0176 Wygląd fizyczny  Lepka ciecz
Typ utwardzania Neutralny- alkoksy
Kolor Czarny
Zalecana temperatura stosowania ° C -50 do +180
CTM 0097 Ciężar właściwy w temperaturze 25 ° C  g / cm ³ 1,25
CTM 0050 Lepkość dynamiczna przy 25 ° С mPa.s 28000
CTM 0062 Przepływ / Sag (Slump) mm 0,8
CTM 0137A Moduł sprężystości przy wydłużeniu 100%, maksymalnie     MPa 0,36
CTM 0364 Szybkość wyciskania w temp. 23° C(3,2 mm otwór wylotowy przy 0,62 MPa) g / min 210
CTM 0098 Skóra-over-time (skórka) min 25
CTM 0095 Tack-Free Time(pyłosuchości-50% RH) min 50
Właściwości silikonu po utwardzeniu 7 dni w 25 °   i wilgotności względnej 50%
CTM 0099 Twardość w/g Shore Punktów 19
CTM 137A Wytrzymałość na rozciąganie MPa 1,2
ASTM D412
CTM 0137A Wydłużenie % 400
Temperatura wrzenia ° C  > 35
Temperatura zapłonu (tygiel zamknięty) ° C  > 100

CTM (Corporate Metody badań) odpowiadają standardowym testom

Opakowania: 310 ml, 22 kg, 220 kg

Ograniczenia: Dowsil 7094 nie jest przeznaczony do użytku medycznego lub farmaceutycznego.
Dowsil 7094 nie jest przeznaczony do powierzchni, które wydzielają oleje lub plastyfikatory. Nie należy stosować produktu w całkowicie zamkniętych przestrzeniach (DC7094 wymaga wilgoci do utwardzenia), na powierzchniach, które będą malowane oraz w zastosowaniach wymagających FDA (atest spożywczy NSF lub PZH)

Trwałość i przechowywanie: w temperaturze poniżej 32 °C Dowsil 7094 okres trwałości wynosi 12 miesięcy od daty produkcji. Przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby uniknąć kontaktu z wilgocią. Wcześniej otwierane pojemniki mogą być wykorzystywane przez zwykłe usunięcie utwardzonej części silikonu. Ponieważ Dowsil 7094 sieciuje w kontakcie z wilgocią zawartą w powietrzu należy pojemnik szczelnie zamknąć, jeśli go nie używamy. Podczas magazynowania w końcówkach tuby może tworzyć się „korek” dający się jednak łatwo usunąć a pozostała część materiału nadaje się do dalszego użycia.

Tagi: neutralny czarny silikon, czarny silikon do poliamidu, uszczelka do poliwęglanu, płynny czarny silikon, silikon samopoziomujący, płynny uszczelniacz silikonowy, silikon neutralny, dobra uszczelka silikonowa.
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd