Silikon do metalu szkła i ceramiki Dow Corning 3559

DOW CORNING® 3559 NEUTRAL ADHESIVE SEALANT BLACK

DOW CORNING® 3559 jest jednoskładnikową, elastyczną masą uszczelniającą RTV o neutralnym systemie utwardzania, typu oksym. (wulkanizacja silikonów polega na sieciowaniu cząsteczek wody zawartej w powietrzu i powstały na wskutek tego połączenia produkt uboczny to; kwas octowy amina –przy typie zasadowym lub oksym ewentualnie alkohol przy typie neutralnym).

Uszczelnienie produktu DC 3559 jest trwałe, całkowicie odporne na zmienne warunki atmosferyczne i promieniowanie UV i został zaprojektowany, aby zapewnić elastyczne strukturalne silne wiązania gdzie wymagane jest neutralne uszczelnienia o dużych właściwościach mechanicznych. Podstawowe powłoki używane do klejenia i uszczelniania to metal, szkło i ceramika o maksymalnej temperaturze do 220 ° C.

Sposób nakładania silikonu na powierzchnie jest typowy dla aplikacji silikonowych typu neutralnego. Dow Corning 3559 może być stosowany bezpośrednio z pojemnika lub wytłaczany się z kasety mechanicznie lub automatycznie. Plastikowa dysza jest dostarczana do każdego opakowania, i może być cięta na żądany rozmiar i kształt niezbędny do zastosowania produktu. Jeżeli klej jest stosowany do łączenia dwóch powierzchni, to należy nanieść klej na jedną powierzchnię a następnie połączyć z drugą pamiętając by równomiernie rozprowadzić klej i wypierać wszelkie uwięzione powietrze. Najlepszą przyczepność uzyskuje się stosując około 0,2 mm grubości kleju. Silikon nakładać można ręcznie bądź automatycznie w zależności od posiadanych urządzeń i wielkości klejonych powierzchni. Po nałożeniu kleju należy pamiętać, że po około 7-10 minutach tworzy się skórka (w temperaturze 23°C i wilgotności względnej 50%). Wszelkie przemieszczenie produktów na płytce powinny być zakończone przed tym okresem formowania się skórki. Po około 25 minutach w tych warunkach, klej / uszczelniacz uzyskuje stwardnienie pyłosuchości, pozwalające na ograniczoną obsługę uszczelnianego elementu. Utwardzanie trwa jednak nadal wewnątrz powierzchni. W ciągu 24 godzin (w temperaturze pokojowej i wilgotności względnej 50% uszczelniacz będzie się utwardzał do maksymalnej głębokości 3,5 mm. Pełne utwardzanie fizyko-chemiczne trwa do 7 dni w temperaturze 23°C i wilgotności względnej 50%. Czas utwardzania jest dłuższy przy niższych poziomach wilgotności. Efekt znacznego zmniejszenia utwardzania staje się widoczny poniżej 30% wilgotności względnej powietrza. Łagodne ciepło poniżej 60 °C może być wykorzystane do przyspieszenia czasu utwardzania. Grubsze warstwy potrzebują więcej czasu do pełnego stwardnienia, szczególnie, gdy nie mają bezpośredniego kontaktu z wilgocią. Należy zapewnić wystarczająco dużo czasu, aby przy dalszych operacjach czy pakowaniu sklejonych elementów nie uszkodzić masy klejącej. Czas ten zależy od wielu czynników i powinien być ustalony indywidualnie do każdego specyficznego zastosowania.

Należy pamiętać, że niektóre materiały, odczynniki, utwardzacze i zmiękczacze są zdolne do hamowania procesu utwardzenia. Oto przykładowo niektóre z nich: węglik cyny i inne związki metalo organiczne, gumy silikonowe z katalizatorem, siarki, polisulfidy, lub inne materiały zawierające siarkę, aminy, uretany lub materiały zawierające aminy, zmiękczacze na bazie węglowodorów nienasyconych oraz niektóre pozostałości topnika do lutowania. Na niektóre podłoża metalowe lub niereaktywne, powierzchnie z tworzyw sztucznych, takie jak polietylen, polipropylen i PTFE adhezja może być mniej skuteczna i trzeba zastosować specjalne zabiegi powierzchniowe w celu zwiększenia ich przyczepności. Powierzchnia uszczelniana powinna być dokładnie oczyszczona, odtłuszczona i wysuszona. Odtłuszczanie przeprowadza się przy użyciu różnych rozpuszczalników takich jak alkohol izopropylowy, aceton lub keton metylowo-etylowy. Po czyszczeniu rozpuszczalnikiem należy nałożyć cienką warstwę Dow Corning 1200 OS Primer poprzez zanurzenie, szczotkowanie lub natrysk. Pozostawić grunt do wyschnięcia 15 do 90 minut w temperaturze pokojowej i wilgotności względnej 50% lub wyższy.

Dow Corning 3559 podczas utwardzania wydziela jedynie substancje obojętne (ketoksymowe związki) i może być stosowane do klejenia i uszczelniania powierzchni z dowolnego materiału ze szczególnym uwzględnieniem metalu, szkła i ceramiki.

Podstawowe dane produktu Dow Corning 3559

Norma Treść Jednostka Wynik
CTM 0176 Kolor   czarny
  Sposób utwardzania Neutralny- oksym
  Temperatura pracy ° C od -40 do +220
CTM 0097B Ciężar właściwy   1,3
ASTMD147
CTM 0364 Szybkość wyciskania (Otwór 3,18 mm, 0,62MPa), g / min 140
MIL-S_8802D
CTM 0098 Czas powstawania naskórka minuty 42353
CTM 0095 Czas utwardzenia wstępnego (pyłosuchość)   25
MIL-S-8802
 CTM0663 Czas utwardzania (3,5mm grubość) godziny 24
Właściwości fizyczne - Utwardzone 7 dni w temperaturze 77 ° F (25 ° C) i wilgotności względnej 50 procent (blacha o grubości 2mm)
CTM 0099 Twardość wg twardość Shore A punkty 40
ASTMD2240
CTM0137A Moduł sprężystości przy wydłużeniu 100%, maksymalnie  MPa 0,8
ASTMD412
CTM 0137A Wytrzymałość na rozciąganie MPa 1,6
ASTMD412
CTM 0137A Wydłużenie przy zerwaniu % 400
ASTMD412
CTM 0159A Wytrzymałość na rozdzieranie, Die B, kN/m 15
ASTMD624
Właściwości adhezyjne mierzono po utwardzeniu w ciągu 7 dni w temperaturze 23 ° C i 50% wilgotności względnej
CTM0234 Wytrzymałość na ścinanie w szkło MPa 1,3
CTM0234 Wytrzymałość na ścinanie w aluminium MPa 1,3

CTM: Metoda badania Corporate, kopie CTM dostępne są na życzenie.

ASTM: Amerykańskie Stowarzyszenie Badań i Materiałów.

Opakowania: 310 ml, 22 kg, 220 kg

Ograniczenia: Dow Corning 3559 nie jest przeznaczony do użytku medycznego lub farmaceutycznego.

Dow Corning 3559 nie jest przeznaczony do powierzchni, które wydzielają oleje lub plastyfikatory. Nie należy stosować produktu w całkowicie zamkniętych przestrzeniach (DC3559 wymaga wilgoci do utwardzenia), na powierzchniach, które będą malowane oraz w zastosowaniach wymagających FDA (atest spożywczy NSF lub PZH)

Przechowywanie i trwałość: przy przechowywaniu w temperaturze poniżej 25 °C Dow Corning 3559 okres trwałości wynosi 9 miesięcy od daty produkcji. Przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach, aby uniknąć kontaktu z wilgocią. Wcześniej otwierane pojemniki mogą być wykorzystywane przez zwykłe usunięcie utwardzonej części silikonu. Ponieważ Dow Corning 3559 sieciuje w kontakcie z wilgocią zawartą w powietrzu należy pojemnik szczelnie zamknąć, jeśli go nie używamy. Podczas magazynowania w końcówkach tuby może tworzyć się „korek” dający się jednak łatwo usunąć i pozostała część materiału nadaje się do dalszego użycia.

Tagi: neutralny silikon do metalu, silikon do szkła, neutralny silikon do ceramiki. Silikon neutralny silikon oksym, silikon oksymowy, silikon średnio-elastyczny,

Produkty o podobnym zastosowaniu lub właściwościach: Tite Seal T1003V Black Silicone RTV, LVLO-Black RTV Silicone Gasket Maker, PROSIL 10 BLACK Oxime Neutral, Stens 751-712, 

 

DMC Firewall is a Joomla Security extension!