powłoki teflonowe w sprayu

Stosuję powłoki teflonowe w sprayu, jako smar do powierzchni.

Używałem kilkunastu producentów i muszę powiedzieć, że nie rozumiem, dlaczego każda powłoka zachowuje się inaczej a okres trwałości to już zupełny chaos czasowy, pomimo że na każdym użytym opakowaniu jest oznakowanie „powłoka PTFE”. Zaznaczę, że cena nie ma zasadniczego znaczenia, dla jakości powłoki. Ponieważ wiem, że macie duże doświadczenie w zakresie powłoki PTFE może wiecie, dlaczego tak jest?

 

Teflon, czyli politetrafluoroetylen, wynaleziony w 1938 roku to materiał, który się nie topi, jest odporny na działanie wysokich temperatur, swoją stabilność traci w temperaturze 260 stopni C, a rozkłada się w temperaturze 327 stopni C. Ma dobre właściwości smarujące, niski współczynnik tarcia, nie przywiera, jest odporny na różne substancje chemiczne, z niczym nie reaguje i w niczym się nie rozpuszcza. Te wszystkie cechy sprawiają, ze jest używany, jako nieprzywierającą powłoka w garnkach i patelniach oraz używa się go, jako składnik smarów lub tak jak Pan, jako powłokę poślizgową. Powłoka teflonowa właściwie nałożona wysycha całkowicie i nie brudzi, wypiera wodę, nie tłuści jest nieprzewodząca, odporna na temperatury w granicach do 260°C, niepalna i posiada wysoką adhezyjność dzięki małej ilości spoiwa. Aby teflon zawarty w aerozolowym pojemniku stworzył powłokę musi być odpowiednio wymieszany z rozpuszczalnikami i utwardzaczami lub innymi składnikami np.UV oraz środkiem umożliwiającym jego wydostanie się do rozpylacza.

To skład chemiczny powłoki zawartej w puszcze decyduje o tym czy powłoka jest gruba, czysta w związki teflonowe, szybko wysycha, twarda, posiada długi czas eksploatacji. Widzimy, ze zawarty w mieszance teflon jest tylko jednym ze składników decydującym, o jakości powłoki teflonowej. Pomijamy całkowicie przygotowanie powierzchni (odtłuszczenie, gratowanie itp.), bo to na pewno wykonuje Pan prawidłowo.

Testy, jakie prowadziliśmy kilka lat temu na kilkunastu produktach zawierających w aerozolu powłoki PTFE wykazały, bardzo wielką różnorodność, jakości powłoki zarówno pod względem jej grubości, twardości i wytrzymałości czasowej. Zaznaczyć należy, ze, jakość badanych powłok nie pokrywała się z ich ceną. Nie wchodząc w szczegóły podam, że dla naszych celów używamy powłoki Molykote PTFE-N-UV AFC SPRAY.

Jest to bezbarwna przeciwtarciowa powłoka teflonowa z akrylowym spoiwem rozpuszczalnikowym i wskaźnikiem UV utwardzana w temperaturze pokojowej.
Produkt zawiera teflon rozproszony w nietoksycznym rozpuszczalniku acetonu w połączeniu ze specjalnym środkiem wiążącym (propelent CFC). Powłoka jest bezbarwna i przejrzysta odporna na działanie wilgoci i utlenianie, wysycha w czasie około 60 minut. Molykote PTFE –N jest chemicznie obojętne i nie ma szkodliwego wpływu na metale, tworzywa sztuczne, gumy i inne materiały.
Posiada doskonałą przyczepność do metalu, tworzywa sztucznego i powierzchni gumowych. Przejrzysty olej suchej powłoki ma niski współczynnik tarcia i wytrzymuje obciążenia od niskiego do średniego w prawie wszystkich kombinacji materiałów, takich jak metal / metal, plastik / metal, plastik / plastik.

Jeżeli często tworzy Pan sam powłokę teflonową to nie widzę innej możliwości jak przetestować kilka produktów i wybrać najlepszy dla tworzonej aplikacji, ponieważ nie każda wymaga tych samych właściwości a różnice pomiędzy produktami są naturalnym czynnikiem handlowym.

Tagi: powłoka teflonowa, jako smar, powłoka nieprzylepna, smar teflonowy, do czego, powłoka teflonowa w sprayu, czysta, sucha powłoka smarująca, suchy smar teflonowy, teflon w sprayu, dobry teflon w sprayu, powłoka PTFE z wskaźnikiem UV.

 

Produkty o podobnym składzie lub zastosowaniu: smar teflonowy w sprayu X1 1618, Kontaflon 85, Loctite LB 8192, Dry Film Anti-Stick Spray, MOTIP 090201, SPRAY TEFLON SENSAS, Soudal Ptfe Spray, Join Protector PTFE, PTFE CARAMBA, AA291 Teflon spray – illbruck, Spray smar PTFE Den Braven, Multibond-87, Motip - Suchy teflon w aerozolu (PTFE), GRIFFON - PTFE Spray, Ballistol Teflon Spray, PTFE-Pulver-Spray, ROCOL DRY PTFE SPRAY, PTFE SPRAY LIGHT COAT, OKS 570, OKS 571, Fluoropan T 20 Spray, GLEITMO 980 SPRAY.

DMC Firewall is a Joomla Security extension!