DOWSIL R-40

DOWSIL R-40 - czyścik, zmywacz, aktywator

dawna nazwa Dow Corning R-40

Opracowany na bazie roztworów alkoholowych uniwersalny szybko odparowujący środek czyszczący zawierający związki powierzchniowo czynne przeznaczone do czyszczenia i aktywowania powierzchni przed klejeniem lub uszczelnianiem.

Czyścik R-40 D przeznaczony jest do czyszczenia i aktywacji nieporowatych powierzchni materiałów takich jak: szkło (w tym szkło strukturalne), metale, stal nierdzewną, aluminium anodowane i różne tworzywa sztuczne, powierzchnie malowane.

Cleaner Dowsil R-40 jest uniwersalnym środkiem czyszczącym, który skutecznie usuwa brud i naloty z nieporowatych powierzchni z jednoczesnym odtłuszczaniem, co pozwala stworzyć szybko i bez użycia mechanicznych środków czystą i suchą powierzchnię o dużej przyczepności uszczelniacza. Służy również do czyszczenia spoin silikonowych z pyłu i brudu bez efektu żółknięcia na szwie silikonowym.

DC Dowsil R40 to uniwersalny produkt typu cleaner opracowany, jako mieszanka rozpuszczalników przeznaczonych głównie do przygotowania powierzchni ze szkła, aluminium, stali i tworzywa sztucznego w celu optymalnej adhezji powłok silikonowych, które charakteryzujących się małą przyczepnością a w szczególności w przypadku: klejenia strukturalnego, szkła izolacyjnego instalacji, okien i drzwi. Produkt odtłuszcza i czyści podłoża, aby zapewnić doskonałe przyleganie szczeliwa do podłoża. Może być również używany do czyszczenia sprzętu i narzędzi przed i po użyciu szczeliwa silikonowego.

Największe zalety cleanera to :

  • łatwy i bezpieczny w użyciu
  • szybko odparowujący
  • kompatybilny ze szczeliwami Dow Corning Dowsil

Dow Corning R 40 zawiera w swoim składzie R-izopropanol, który może spowodować zmatowienia błyszczących i świeżo malowanych powierzchni, co nie jest zawsze wskazane. Dlatego należy przeprowadzić wstępną kontrolę. Jeśli DC R-40 używany do czyszczenia przypadkowo dostanie się na sąsiadujących powierzchniach, należy natychmiast usunąć go za pomocą czystej, suchej szmatki. Środek czyszczący R 40 nie może być stosowany do porowatych podłoży, ponieważ może nie wyschnąć całkowicie, co uniemożliwi prawidłowe utwardzenie uszczelniaczy i klejów. W razie potrzeby, powierzchnie porowate muszą być zabezpieczone przed działaniem produktu R-40. Porowate podłoża należy oczyścić przy pomocy szczotki drucianej, tarczy szlifierskiej lub podobnych środków mechanicznych.

Sposób stosowania: czystą i gładką powierzchnię przetrzeć szmatka nie zawierającą włókien lub chłonnym papierem nawilżonym preparatem a następnie drugą czystą szmatką wytrzeć powierzchnię. Jest to metoda czyszczenia za pomocą tzw. dwóch szmatek. Ta metoda polega na oczyszczeniu podłoża za pomocą nasyconej rozpuszczalnikiem tkaniny, a następnie w celu wysuszenia powierzchni należy wytrzeć ją oddzielnym środkiem czyszczącym

Oznacza to, że po każdym ruchu ocierającym powierzchnię, należy zmienić zanieczyszczoną stronę materiału do wycierania, aby ją oczyścić lub zmienić szmatkę na nowa. Czystość powierzchni określa się wizualnie za pomocą "mokrego" materiału do wycierania. Jeśli powierzchnia jest nadal brudna, należy powtórzyć czynność stosując zawsze nowe czyste szmatki. Czas schnięcia od 10 minut do 2 godzin. Zaleca się przeprowadzenie badań wstępnych. Natężenie przepływu wynosi około 1 l / 1000 m.

Najlepiej nakładać nowe powierzchnie silikonowe po upływie 4 godzin po ostatnim czyszczeniu.. Należy pamiętać, że podczas długotrwałego otwarcia pojemnika z preparatem R-40 produkt mętniej i traci swoje właściwości. W takim przypadku, materiał nie nadaje się do dalszego użytku. Czas suszenia trwa od 5 minut do 1 godziny. Zaleca się przeprowadzenie wstępnych testów do nieznanych nowych powierzchni.

Podstawowe dane produktu Dowsil R-40
Norma Treść Jednostka Wynik
ASTM 0176 Jasno-przeźroczysty
Skład: alkohol alkilowy, alkohol izopropylowy, oraz inne związki szybko parujące.
DIN 51757 Gęstość    kg/l 0,8
Lepkość  cSt 2
DIN 51751 Temperatura wrzenia ° C 83
DIN 51755 Flashpoint (Punkt zapłonu wg DIN 51755)  ° C 14
Czas schnięcia w temp.25 ° C, 50% RH.    minut 5 do 60
Właściwości wybuchowe Nie wybuchowy

ASTM: Amerykańskie Stowarzyszenie Badań i Materiałów.
DIN: Deutsche Industrie Norm.

Opakowania: 1 l, 5l.

Normy i atesty: Zgodność z przepisami bezpieczeństwa i przepisami (PS & RC)

Ograniczenia: produkt ten nie jest sprawdzony ani przedstawiony, jako odpowiedni do zastosowań medycznych lub zastosowań farmaceutycznych.

Magazynowanie produktu Dow Corning R-40: pojemniki powinny być szczelnie zamknięte, gdy nie są używane. Produkt powinien być przechowywany w magazynie odpowiednim dla materiałów łatwopalnych. Przy przechowywaniu w temperaturze między 5 °C a 30 °C w oryginalnych zamkniętych pojemnikach, produkt posiada okres trwałości 4 lata od daty produkcji.

Tagi: środek do czyszczenie szkła, czyszczenie aluminium anodowanego, powierzchnia pod silikon, czyścik do powierzchni nieporowatych, Dow Corning R-40 Universal Cleaner, czym odtłuścić aluminium, czym odtłuścić szkło przed klejeniem, czym odtłuścić powierzchnię przed silikonem, odtłuszczenie pod silikon, nakładanie silikonu na stary silikon

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd