właściwości smaru grafitowego

Pytanie: czy każdy smar grafitowy ma takie same właściwości?

Nazwa smar grafitowy lub smar grafitowany wywodzi się z tego, że smar zawiera zawiesinę drobinek grafitowego pyłu, który nawet po odparowaniu pozostaje na powierzchni posmarowanej i znacznie obniża współczynnik tarcia na posmarowanej powierzchni. Większość smarów grafitowych obecnych w sprzedaży to mieszanina grafitu i bazy wapniowej. Baza wapniowa smaru ma te zaletę, że jest bardzo odporna na działanie wody i posiada dobre właściwości antykorozyjne, co ma duże znaczenie dla smaru grafitowego ze względu na jego podstawowe zastosowanie jako pasty montażowej. Nie bez znaczenia jest również fakt, że baza smarna wapniowa jest stosunkowo tania w produkcji.

Do trudniejszych aplikacji smarnych stosuje się smary grafitowe oparte na innych bazach np. litowych, aluminiowych, silikonowych lub syntetycznych. Czy można stosować smary grafitowane do łożysk? Głównym powodem eliminującym zastosowanie smaru grafitowanego do smarowania łożysk jest wielkość drobinek grafitu, które jeżeli są za duże będą działać jak papier ścierny zwłaszcza przy dużych obrotach. Jeżeli zatem zastosujemy grafit o bardzo drobnych cząstkach to nie ma przeciwwskazań do jego zastosowania, zwłaszcza do łożysk wolnoobrotowych o ile pozostałe parametry smaru są polecane do smarowania łożysk.

Firma ABS Serwis produkuje kilka rodzajów smarów grafitowych a do najczęściej stosowanych należy GRAFITEX eLUBE smar grafitowy litowy.

Odpowiadając na postawione pytanie czy każdy smar grafitowy ma takie same właściwości należy odpowiedzieć, że nie. Jedyne co łączy poszczególne rodzaje smarów grafitowanych to obecność cząstek grafitu i o różnej wielkości co jest nie bez znaczenia dla jego zastosowania. Ponieważ element grafitowy jest tylko jednym ze składników omawianego smaru przy doborze środka smarnego należy zwrócić uwagę na pozostały skład smaru i jego właściwości. Poza własnymi środkami smarnymi zawierającymi grafit posiadamy w sprzedaży szereg smarów i past zawierających proszki grafitowe firmy Dow Corning Molykote oraz innych znanych producentów smarów.

Tagi: smar grafitowy, smar grafitowany, smar do przegubów, smar do łożysk wolnoobrotowych, smar montażowy, smar do śruby, smar do resora, smar do tłumika,

dobry smar grafitowy

smar grafitowy zastosowanie

smar grafitowy do roweru

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd