Molykote Metalform

Molykote® Metalform Wax Solution

Molykote Metalform to syntetyczny roztwór wosku w rozpuszczalniku wzbogacony dodatkami w postaci: inhibitory korozji i środki polepszające przyczepność opracowany do poprawy skuteczności i eliminacji niekorzystnych zjawisk występujących przy formowaniu metali szczególnie wysoko-stopowych stali i elementów aluminiowych. Produkt zalecany do stosowania przy kształtowania na zimno stali austenitycznych i ferrytycznych, aluminium i jego różnych stopów, miedzi i mosiądzu, a także jako niebrudzący środek smarny do stosowania w przemyśle papierniczym i gdzie wymagane jest czyste smarowanie. Używany z powodzeniem do głębokiego tłoczenia, wygniatania (płytkiego kształtowania), odkuwania, matrycowania, wiązania, wyciskania na zimno i formowania aluminium, do kalibracji części metalowych, także do smarowania wkrętów samogwintujących, ostrz odcinających, zawiasów mebli i łączników. Ponadto zastosowanie Molykote Metalform przedłuża żywotność narzędzi tnących ścierających i wygniatających nawet po zastosowaniu w bardzo małych ilościach (cienki film) a elementy na które nałożono wosk nie są narażone na zanieczyszczenia. A w procesach uszlachetniania metali przetwarzania odkształcenia plastycznego jest elementem który wygładza powierzchnie i ułatwia proces formowania plastycznego. Warto zaznaczyć, ze produkt nadaje się do wszystkich stref klimatycznych a przezroczysta warstwa, odporna jest na dotykanie i łatwo da się usunąć. Produkt jest dobrze tolerowany przez smary.

Powłoka ochronna Molykote Metalform jest skutecznym rozwiązaniem problemu zapiekania i powstawaniu zadziorów na powierzchni przedmiotu obrabianego podczas operacji formowania. Ponadto produkt chroni elementy metalowe przed korozją podczas transportu i składowania. Dzieje się to na wskutek tego, że powłoka woskowa zostaje wprowadzona pomiędzy dwie powierzchnie metalowe i jest warstwą rozdzielającą która pełniąc funkcję smaru zmniejsza znacznie współczynnik tarcia. Warto dodać, że korzystanie z tradycyjnych płynnych wyrobów olejowych do smarowania powierzchni w trakcie odkształcania plastycznego jest nieefektywne ponieważ ten rodzaj warstwy smarnej ulega załamaniu pod obciążeniem. Ponadto zastosowanie konwencjonalnych środków smarnych nie jest często korzystne ze względu na zanieczyszczenie powierzchni jakie niesie tłusty smar. Wymaga to potem czasochłonnego czyszczenia wytłaczanych powierzchni rozpuszczalnikami i dodatkowego zabezpieczenia przed korozją. Tego problemu nie ma gdy jako powłokę zastosujemy nawet niewielką powłokę produktu Molykote Metalform. Należy jeszcze dodać, że Metalform nie posiada zapachu co sprawia, że może być stosowany nie tylko na zewnątrz ale również w pomieszczeniach wewnętrznych. Podstawowe zadania jakie nałożone są na produkt Molykote Metalform to: środek rozdzielający i smarny do wyciskania elementów na zimno czyli: stworzenie trwałej warstwy rozdzielającej skutecznie powierzchnie trące i eliminację szczególnie niekorzystnego w tym procesie zjawiska przywierania odkształcanego metalu do narzędzia przez wyciskany materiał.  Ponadto Metalform wykazuje dużą pojemność cieplna która jest niezbędna ze względu na ciepło które powstaje na wskutek tarcia oraz wykazywać się duża plastycznością i zdolnością do odkształceń wraz z metalem który formujemy. Te wszystkie właściwości ma syntetyczny wosk firmy Molykote znany jako Metalform.
Powłokę Molykote Metalform należy nanosić na czystą i suchą powierzchnię przez natryskiwanie, zanurzanie lub pędzlem. Po wysuszeniu, które następuje samoczynnie na wskutek odparowania części rozpuszczalnikowych, a pozostały wosk tworzy cienką warstwę ochronną smaru, który nie kapie z powierzchni pochyłych i pionowych i nie zanieczyszcza powierzchni. Tak zabezpieczone części metalowe można przenosić i transportować bez ryzyka narażania zniszczenia lub pobrudzenia powierzchni. W razie potrzeby, nałożona powłoka Molykote Metalform może być usunięta z powierzchni produktu, przez zmycie rozpuszczalnikiem.

Podstawowe dane produktu Molykote Metalform

Norma Teść Jednostka Wynik
CTM 0176B Kolor przeźroczysty
Skład: syntetyczny wosk, inhibitory korozji, rozpuszczalniki.
Temperatura pracy °C -60 do 120
ISO 2811 Gęstość w temperaturze 20 ° C g / cm 3 0,76
Temperatura zapłonu °C 28
DIN 51350, pt.2 Four-ball tester (VKA obciążenie zespawania EP, 1450 ob/min/10 c N 1200
DIN 51 350pt.3 Four-ball tester (Wżery zużyciowe pod obciążeniem, 1450 ob/min/400 N / 1 h) mm 0,85

CTM: Firmowa metoda testów, kopie CTM dostępne są na życzenie.

ASTM: Amerykańskie Stowarzyszenie Badań i Materiałów
ISO: Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna
DIN: Deutsche Industrie Norm

Opakowania produktu: 4, 5 kg
Transport i przechowywanie: W przypadku przechowywania w temperaturze 20 °C w oryginalnych zamkniętych pojemnikach, produkt ten posiada okres trwałości 60 miesięcy od daty produkcji. Unikać kontaktu z oczami.

Tagi: smar do tłoczenia stali i aluminium, smar do matrycy tłocznej, roztwór wosku technicznego, syntetyczny wosk, powłoka do wytłaczania elementów aluminiowych, kształtowania na zimno stali austenitycznych, powłoka do formowania na zimno, smarowanie wkrętów samogwintujących, powłoka ochronna na metal,

Produkty o podobnej charakterystyce lub składzie: AquaFLON 178g, Synthetic X-press Spray Wax, Turtle Wax ICE Synthetic Spray, OKS 2101, VELOX 500, DIVINOL KONSERVIERUNGSWACHS, Techno-Wax, W100 Wax Spray, ANTI-COR 11 Spray, Beruprotect 30 W, Beruprotect Spray, ZET-corr AC 85/6, NOW Korrosionsschutzwachs, Rivolta KSP312, Multi-wax-Spray, Wachs-Spray (Schutzwachs), Terotex-Wax (Wachs-UBS),

Our website is protected by DMC Firewall!